Marnivec / Domýšlivec / Ješita

Toužíš po obdivu druhých? Srovnáváš se s ostatními? Jsme kašparové, hrajeme, přetvařujeme se, jsme směšní. Posilujeme si své ego. Vydáváme se za někoho kým nejsme. Udělejme vše proto, abychom si uchovali vlastní integritu a autenticitu. Je pokažený, jeho sebe pojetí je slabé a potřebuje ostatní, aby mu potvrzovali kdo je. Dostávat neustále potvrzení. Přijměme své stinné stránky i nepříjemné nálady, své deprese, své ponurosti. Přestaňme se chtít zavděčovat a neustále se prezentovat v té nejlepší a nezkažené formě. Nepohrdejme vlastním reálným já, upřednostňujme skutečné já, před tím vyumělkovaným. V našich stínech tkví naše opravdovost, naše podstata.

Je krásným připodobněním na přetvářku na sociálních sítí.

Má hodnota jinými slovy závisí na tom, co si myslí jiní lidé. Hledáme neustále potvrzení od druhých, že jsem dost. Lajky na fcb. Neustále se zabýváme tím, jestli nás má někdo rád, a zároveň mám neustály strach, že o toto zalíbení u lidí přijdu. Nejsme si jisti svým vlastním bytím, svou vlastní hodnotou. Mějme odvahu nebýt oblíbení. Mějme odvahu být tím kým jsme. Mějme odvahu říct svoji pravdu nahlas.

Učení dětí na pochvaly, když pochvalu nemají ztrácí sebehodnotu

Marnivec malého prince střílí salvy slov a gest, ale nenechme se zmást, za maskou, kterou nám nabízí se může skrývat beznaděj, smutek, samota, či prázdnota. Buď na pozoru před příliš expresivním chováním, může pod maskou skrývat vytěsněnou depresy. TAhle maska bude časem prohlédnuta, odhalena.

Které mé vztahy jsou vyumělkované, plné přetvářky a hry? Kdy nejsem sama k sobě upřímná. Kdy se přetvařuji. S kým se naopak cítím být sama sebou. Bez přetvářky. Kolik sil tě stojí hrát roli toho kým nejsi? Nebát se odhalit, být nazí, zranitelní a nedokonalí.

Chorobný konzum společnosti, mějme méně. Mějme více opravdového