AŠTÁNGA JÓGA
taková, jaká byla




metoda
V čem je aštánga jóga jiná a proč učím výhradně jenom ji?
Vnímám aštánga jógu jako celistvou praxi. Nic v ní nechybí a nic není navíc. Objevila jsem v ní to, co v předchozích jógách nebylo. Můžete se o aštánze doslechnout, že je moc silová, nebo nesmírně náročná a že ji praktikují jen blázni. No dobře, úplně normální nejsem, ale všechno ostatní jsou fámy. Dobrý učitel tě naučí vidět daleko za ásany a zavede tě pod povrch.
ÁSANA – ásany cvičíme v sériích, série jsou celkem čtyři a každá má svůj jedinečný účel a specifické účinky, ásany jsou v sériích seřazeny za sebou v jistém pořadí a to zcela záměrně, začínáme Surya Namaskar, navazujeme otevírací sekvencí, která má velmi silné terapeutické účinky, potom navazuje srdce dané série, pokračujeme zakončovací sekvencí a nakonec tři závěrečné pozice
VINJÁSA – je velmi zjednodušeně řečeno, propojení dechu s pohybem, každý pohyb má svůj dech, dodržování vinjás nás může zbavit strachu a přemýšlení, vinjása je také specifický přechod z jedné pozice na druhou, díky ní se tělo energeticky pročistí od předchozí pozice
DECH – je základ a bez dechu není praxe, celá série se prodýchává dechem se zvukem udžají, který rozdmýchává vnitřní oheň a pomáhá nám pálit nečistoty na fyzické i jemnohmotné úrovni, dýcháme nahoru do hrudního koše tak, aby se v podbříšku mohly aktivovat energetické zámky – bandhy
BANDHY – jsou energetické zámky, pomocí kterých během praxe ásan udržujeme energii uvnitř našeho těla (rozuměj i energetického) a nepropouštíme ji ven, po dobré praxi by ses měla cítit naplněná energií
DRIŠTI – je bod, či směr pohledu, drišti je zjednodušeně nezaostřené vidění, nesnažíme se dívat na nic a odpojit náš zrak a tím i část našeho ega, díky tomu se můžeme ponořit hlouběji do sebe samých
6+1 – tento záhadný vzoreček znamená to, že šest dní v týdnu praktikujeme a jeden den máme volno (vždy ten stejný), dále máme volno v dny novů a úplňků
Dává ti to celé smysl? Toužíš se dozvědět více a nebo si to rovnou vyzkoušet na vlastní kůži?




DECH UDŽÁJÍ
Během celé praxe dýcháme skrze zúženou hlasivkovou štěrbinu, zní to, jako když šumí moře, nebo dýchá Darth Vader. Tento způsob dýchání má mnohá opodstatnění, v moderní linií se však tento dech zcela vytratil, kdy a kde však netuším, ale bez něj aštánga jóga není celistvá.
NÁVAZNOST SÉRIÍ
V naší línii uznáváme propojenost sérií, které se vzájemně doplňují. V moderní aštánga józe učitelé žáky nepouští v sérii dál, pokud nezvládnou odcvičit předchozí pozici. Mnoho lidí tedy zůstane před půlkou první série a o druhé si mohou nechat jen zdát. My dáváme varianty, na každou pozici je varianta pro někoho kdo ji nezvládne skrze bolavá záda, koleno či cokoliv jiného. Věříme také, že je důležité brzy začít s druhou sérií, jakmile si žák zažije sérii první, spřátelí se s dechem, kdy začít s druhou sérií je velmi individuální ideálně však po půl roce praktikování čistě první série.
KULATÁ ZÁDA
Bandhy, tedy energetické zámky, vznikají během praxe díky kulatým zádům a dechu do hrudníku. Kulacením zad navíc protahujeme páteř – hlavní tok energie v našem těle. Pokud se vytahujeme z beder a záda rovnáme, “vypadávají” nám bandhy a protahují se hamstringy.
LEHKOST A JEMNOST
Učitelé moderního směru aštánga jógy tvrdí, že je aštánga těžká. Dovoluji si říct, že v tom případě ji vůbec nepochopili a jen se její praxí kontinuelně mučí. Můžete se také dočíst, že praxe první série zabere celých 90 minut – to už se nedivím, že ji považují za těžkou. Praxe celé první série zabere pouhých 45 minut (maximálně 60 minut), aštánga jóga není work-out, je to cesta dovnitř sebe.

UČITEL zakladatelE
Tirumalai Krishnamacharya
Často nazýván otcem moderní jógy. Zemřel v nedožitých 101 letech. Joisovi předal ve svém učení systém, který nazýval metoda Yoga Korunty. Tento systém zahrnuje pránájámu, bandhy, drišti, ásany, vinjásy.

zakladatel
Srí K. Pattabhi jois
Jógu studoval pod vedením Krishnamacharyi okolo 25 let. Na základě těchto studií vytvořil systém nyní nazýván jako aštánga jóga.
učitelé v naší línii

syn zakladatele
MAnju P. jois
Syn Srí K. Pattabhi Joise, aktuálně žijící v Americe, cestuje po celém světě a předává učení svého otce. Je možné s ním absolvovat učitelský kurz, třeba v Praze.

Žák p. Joise
DAVID WILLIAMS
Jeden z prvních západních žáků P. Joise, praktikující aštánga jógu od roku 1973 dosud do věku 65 let. Aktuálně učí také na Maui (Hawai).

Začka p. Joise
Nancy gilgoff
Jedna z prvních západních žen jenž byla učena aštánga józe v Indii, toho času ještě manželkou Davida Williamse. Nyní hlavní učitelkou mého učitele Jaro Pávka. Nyní učící na Maui (Havaj).

žák p. joise
DAVID SWENSON
Díky Davidovi W. a Nancy se s P. Joisem potkal poprvé v USA v roce 1975, na studia do Indie odjížděl 1977.
Další známé a důležité osobnosti z naší linie: Norman Allen, Eddie Stern, André Van Lysebeth (vůbec první “zápaďák”, který navštívil Pattabhi Joise).
Dýchej a nic neřeš. Nehledej v tom složitosti, jde jen o Tvůj dech. Pokud tam není dech, je tam ego. Odprosti se a dýchej.
“Jóga je jednoduchá, všechno ostatní je komplikované.”
Manju Jois
JAK MÁM tedy ZAČÍT?
Nejlepším způsobem, jak začít s aštánga jógou je navštívit lekci, která se vyučuje takzvaným “mysore” stylem. Pozor! Vedené lekce nedoporučuji, ty jsou určeny pro již zkušené praktikanty, kteří znají celé série.
Dalším vhodným způsobem je domluvit si soukromou lekci, kde budeme mít čas i prostor věnovat se jen tobě a tvým potřebám. Soukromou lekci navíc doporučuji čas od času využít úplně všem, nejen začátečníkům.
